Beszámoló az önkormányzat munkájáról
A 2019-2024-ES ÖNKORMÁNYZATI CIKLUS IDEJE ALATT
Tisztelettel köszöntöm az olvasót!
A beszámolót rendhagyóan kezdjük, kérem, tekintsük meg együtt a Karancslapujtőről készült kisfilmet, melyet településünk bemutatása, népszerűsítése céljából készítettünk.
Ebből a kisfilmből is látható volt, hogy gyönyörű helyen, csodálatos természeti környezetben élünk. Az épített környezetünk szebbé, komfortosabbá, modernebbé tételéhez pedig – szerénytelenség nélkül mondhatom – az elmúlt öt évben nagyon sokat tettünk. Vállalásaink többségét megvalósítottuk, a falu vagyonát jelentősen gyarapítottuk. 2016-ban 906 millió, 2019-ben 1 milliárd 616 millió, 2023. december 31-én pedig 1 milliárd 996 millióvolt a település vagyona.
A mottó ez volt: Tovább a Megkezdett úton!,, hiszen én magam 1990-től vettem részt a falu vezetésében, elképzeléseink megvalósításában.
Most szeretnék beszámolni az elmúlt öt évben végzett munkáról, a falu életéről. Meg kell említenünk, hogy a 2020. márciusában kihirdetett veszélyhelyzet miatt két éven keresztül más ritmusban működött az önkormányzatok élete. Természetesen a munka ez alatt az idő alatt sem állhatott meg, bár a folyamatosan bevezetett és módosuló korlátozó intézkedések, megszorítások igencsak megnehezítették a mindennapokat, csakúgy, mint a lakosságét.
Az ebben az időszakban a polgármester által meghozott döntések minden esetben a képviselő-testület tagjainak véleményét kikérve születtek meg, önállóan döntést csak a mindennapi, kisebb horderejű ügyekben hoztam. Az óvoda és a hivatal, bár korlátozásokkal, de szinte végig működött, az otthonról való munkavégzés lehetőségét a dolgozók nem vették igénybe, mert úgy ítéltük meg, hogy egy önkormányzat működésében ez nem életszerű. Szerencsére azóta visszaállt minden a régi kerékvágásba, és most már ismét azok a szabályok érvényesek, amelyek a veszélyhelyzet kihirdetése előtt.
Nézzük akkor most egy kicsit részletesebben!
A költségvetés főösszegeinek alakulása:
2019. – 1.208.176 eFt
2020. – 1.705.866 eFt
2021. – 1.430.707 eFt
2022. – 1.008.959 eFt
2023. – 722.691 eFt
2024. – 617.733 eFt
Képviselő-testület működése
Év |
Ülések száma |
Rendeletek |
Határozatok |
2019. |
24 |
25 |
182 |
2020. |
11 |
23 |
108 |
2021. |
10 |
10 |
84 |
2022. |
20 |
15 |
171 |
2023. |
19 |
18 |
139 |
A Pénzügyi Bizottság valamennyi költségvetést érintő rendelet – költségvetés, előirányzat módosítás, zárszámadás megalkotása előtt ülésezett, és véleményezte a rendelet-tervezeteket.
Kiemelkedő volt a Szociális Bizottság tevékenysége: 2019. októbertől kezdődően összesen 37alkalommal üléseztek és 2335 határozatot hoztak! Minden korosztályt támogattunk és az utóbbi években emeltük a különböző szociális ellátások összegét: 0-18 éves korosztály, mintegy 400 fő évente 8000,-; 70 éven felüliek 300 fő évente, 8000,- ; tanszertámogatás 10000,-, 15000,-, 25000,- forint összegben, Bursa Hungarica ösztöndíj a felsőoktatásban tanulóknak (20-25 fő évente) 15000,-, fűtéstámogatás kb. 850 család részére évente 7000,- forint összegben. Bevezettük a születési támogatást 25.000,- Ft/fő összegben. Szociális rászorultságtól függő támogatások: minden évben jelentős mennyiségű szociális tűzifa támogatás, nehéz helyzetbe került személyek támogatása, lakhatást segítő települési támogatás, rendkívüli települési támogatás, gyógyszertámogatás, Népkonyhai étkezés biztosítása.
Pályázatok:
A vezetésemmel működő képviselő-testület mindig nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a kínálkozó és rendelkezésre álló pályázati lehetőségeket kihasználjuk, a beruházásokat teljes körűen elvégezzük, még akkor is, ha ehhez összességében jelentős mértékű önerőt kellett biztosítani.
- Kerékpárút, járda kialakítása
A költségnövekménnyel együtt az elnyert végső összeg mintegy 343 millió Ft. A beruházás keretében megvalósult a település teljes járdásítása a Rákóczi út mentén, kialakításra került 3 db gyalogátkelőhely, valamint Karancslapujtő és Karancskeszi között a külterületi részen kiemelt kerékpárút, mellyel a közlekedés sokkal biztonságosabbá vált.
- Művelődési Ház energetikai korszerűsítése
Itt az elnyert támogatás a ráemeléssel együtt közel 79 millió Ft, a felújítás keretében az épület energetikai korszerűsítése valósult meg.
- Önkormányzati Hivatal energetikai korszerűsítése és teljes felújítása
Az elnyert támogatás összege 62,5 millió Ft, ugyancsak energetikai felújítás történt az épületen. Ezen kívül a képviselő-testület mintegy 20 millió forint önerő felhasználásáról döntött, melynek eredményeképpen a tetőszerkezet is felújításra került, valamint belső korszerűsítés is megvalósult.
- Sportöltöző építése
Az új öltöző építéséhez közel 34 millió forintos TAO támogatást kapott a Sportegyesület (ami azonban nem jelent konkrét pénzbeli támogatást, az összeg összegyűjtésének lehetőségét jelenti), az önkormányzat pedig vállalta a támogatás lehívásához szükséges 14,3 millió forint összegű önerő biztosítását. Ezen felül további összegeket is biztosított az önkormányzat a beruházás sikeres kivitelezéséhez, összességében mintegy 24 millió forint került kifizetésre a sportöltöző sikeres megvalósításához (önerő, előleg, szennyvízbekötés, műszaki ellenőrzés, projekt ellenőrzés, pályázatban el nem számolható nyílászárók értéke).
- Iparterület kialakítása
Az elnyert támogatás mintegy 258 millió forint. Két helyszínen, összesen több, mint 3 ha területen került sor iparterület létrehozásához infrastruktúra kialakítására.
- Bölcsőde építés
349,5 millió forint támogatásban részesült az önkormányzat, melyből megvalósult a 2 csoportos, 24 férőhelyes bölcsőde megépítése, eszközbeszerzéssel együtt. Az intézmény 2023. május 2-án nyitotta meg a kapuit, 100%-os kihasználtsággal működik, és nem utolsó sorban 6 új munkahelyet teremtett a településen.
- GÉP II. – Településüzemeltetés biztosítása a Karancs völgyében
217 millió Ft az elnyert támogatás összege, épületfelújítás, nyitott szín építés, eszközbeszerzés, kerítésépítés, kamerarendszer kialakítása valósult meg a volt költségvetési üzem területén, öt új munkahelyet teremtve.
- Anya- és gyermekvédelmi tanácsadó épületének felújítása
A jelenleg elnyert támogatás összege mintegy 55 millió forint, várjuk a 6,6 milliós költségnövekmény-igény elbírálását, a Liga épületének felújítása valósul meg.
- „Zöld infrastruktúra fejlesztése Karancslapujtő településen”- 33 millió forint összegben támogatott, tereprendezés, fásítás valósul meg, napelemes kandelláberek biztosítják a világítást, esőbeálló, nyársalóhely épül, a kivitelezés megkezdődött, határideje 2025. 05. 31.
- Helyi humán fejlesztések – ez a legújabb nyertes pályázatunk, két éven át sport-, egészségügyi-, prevenciós és egyéb rendezvények megvalósítására nyílik lehetőség a Karancs-völgye településein, Karancslapujtő a pályázó település, itt még eszközbeszerzés is megvalósul, az elnyert összeg több, mint 251 millió Ft.
- Megvalósult útfelújítások:
- Ipar út + József Attila út 26 millió Ft
- Palóc út egy szakasza 26 millió Ft
- Bajcsy-Karancs út 28 millió Ft
- Jókai út 26,5 millió Ft
Ezen felül a Mocsáry-kúria állagmegóvására 5 millió forintot, elhagyott ingatlan megvásárlására (Kincséri kisbolt) 5 millió forintot, nagyméretű sátor beszerzésre 5 millió forintot, könyvtár berendezésének és eszközállományának gyarapítására 3,4 millió forintot, kompetenciafejlesztésre és identitás erősítésére összesen 31 millió forintot nyertünk.
Nem közvetlenül az önkormányzat pályázata, de a falu életéhez tartozik a két parókia épületének 38 millió forint összegű felújítása is, az evangélikus templom felújítása, a Biztos Kezdet Gyermekház program folytatása, a civil egyesületek különböző eszközbeszerzési és programmegvalósítási pályázatai (balatoni üdülések), amelyekhez az önkormányzat segítséget nyújtott.
Ez azt jelenti, hogy az elmúlt öt évben összességében több, mint 1,8 milliárd forint önkormányzati pályázati támogatás elnyerése, vagy megvalósítása történt a településen. Feltétlenül el kell mondanom, hogy a pályázatok többségének elszámolása és helyszíni ellenőrzése már megtörtént, és a Magyar Államkincstár ezekkel mindent rendben talált.
Közfoglalkoztatás
A közfoglalkoztatás – bár elég sokszor vitatott terület – azt gondolom, hogy nélkülözhetetlen a település számára. Ennek segítségével tudjuk közterületeinket intézményeinket tisztán tartani, az önkormányzat számára kis és nagy gépeket, eszközöket, járműveket beszerezni, a településüzemeltetést biztosítani, kisebb és nagyobb értékteremtő tevékenységeket megvalósítani. A mezőgazdaságban állatokat tartottunk és növényeket termesztettünk, ezek egy részét szociális célra használtuk fel, másik részéből pedig a rendezvényeinken a főzés alapanyag szükségletét oldottuk meg. Nagy hangsúlyt fektettünk és fektetünk most is a település virágosítására – a Virágos Magyarországért országos programba is több alkalommal és idén is beneveztünk.
Úgynevezett hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás, illetve START munkaprogram keretében tudjuk az embereket foglalkoztatni, részükre munkabért biztosítani. Sajnos, a lehetőségek évről évre kevesebb munkavállaló foglalkoztatását teszik lehetővé. Engedjék meg, hogy az alábbiakban a számok nyelvén is beszéljek erről, hiszen a közfoglalkoztatás által a településre érkező összeg jelentős, az emberek annak egy részét itt költik el, magasabb életminőséget biztosítva, mintha csak szociális ellátásban részesülnének.
A 2020-as év átmeneti időszakában- január, februári hónapokban 43 fő segédmunkás kapott munkát az önkormányzattól, mely 7 948 319 forintot jelentett bér és járulék kifizetéssel. A START programon belül 87 főnek tudott a közmunkaprogram munkát biztosítani, ennek bér-és járulék összege 101.319.229,- forint, valamint dologi kiadásai 28.211.252,- forint.
- Január - februári időszakban 31 fővel a település üzemeltetése volt a fő cél, márciusban ismét a START program indítása valósult meg 78 főnek tudtunk munkát biztosítani, bérre 74.199.060 Ft, dologi kiadásokra 23.198.926 Ft támogatás érkezett.
- január 1-től közmunkaprogram keretén belül 26 fő munkavállalót foglalkoztatott az önkormányzat.
Március elsejétől a nagyobb volumenű START program indulhatott el 54 fő foglalkoztatásával, mely 60.736.950.- Forint bér, és 16.529.041 Ft dologi támogatást jelentett a falunak.
- január 1-től közmunkaprogram keretén belül 25 fő munkavállalót foglalkoztatott az önkormányzat.
Március elsejétől a START programban 47 fő foglalkoztatása valósult meg, mely 67.382.550,.- Forint bér, és 7.733.498,- Ft dologi támogatással.
A 2024. év eleji Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás 25 fővel került megvalósításra, ez a modul 2024. február 29-én zárult le. Márciusban elindult a START, az előző évhez hasonlóanszintén 47 fő foglalkoztatottal, ehhez összességében az évben 75.879.332,- Ft bér-, és 10.395.736,- Ft dologi támogatás lehívására leszünk jogosultak. Ebben az évben még egyszer lehetőségünk nyílt hosszabb időtartamú közfoglalkoztatásra, ebben további 8 fő foglalkoztatható május 15-től augusztus 31-ig.
Intézmények működése
Óvoda és Bölcsőde
Az óvoda több, mint 100%-os kihasználtsággal működik, a tavalyi és az idei nevelési évben egyaránt fenntartói döntéssel megemelte az önkormányzat a felvehető gyermekek számát 3 fővel 78 főre.A bölcsőde 2023. május 2-án nyitotta meg a kapuit, a kihasználtság ott is 100%-os, és ez várható mindkét intézmény tekintetében a jövőben is. Önállóan működő intézményről van szó, a pedagógusok és nevelők a dadusok segítségével magas színvonalon végzik a munkájukat, részei a település közösségi életének, a rendezvények állandó szereplői, melyet ezúton is köszönök. Örvendetes, hogy munkájuk ettől az évtől központi szinten is és anyagilag is elismerésre került.
Közös Önkormányzati Hivatal
A Hivatal köztisztviselői körében mindig van fluktuáció, a fiatalabb dolgozók – az élet rendjének megfelelően – néha más feladatot kapnak az élettől, az idősebbek nyugdíjba mennek, és sajnos tavaly egy haláleset is történt. Igyekszünk biztosítani a folyamatos és gördülékeny feladatellátást, a lakosság kiszolgálását. Az ügyintézés, a gazdálkodás naprakész, ami közel milliárdos költségvetés esetén nagy kihívás. Egyéniségemből adódóan a munka velem nem mindig egyszerű, azonban mégis úgy gondolom, könnyű velem dolgozni, ha a munkatársak körülöttem teszik a dolgukat és jól dolgoznak. (Úgy gondolom, a munkatársaim vették a fordulatszámot és a magasra tett mércének megfeleltek.) A Közös Hivatal ügyében Karancsberény Önkormányzatával jó a kapcsolat, az együttműködés, az elszámolás naprakész, ami mindkét falu előnyére válik.
Háziorvos, fogorvos, védőnők
A kötelező feladatként biztosított háziorvosi ellátást a rendelő felújításával kényelmesebbé tettük. A két körzet jól működik, ez háziorvosunknak és a két asszisztensnek köszönhető. Munkájukért köszönet illeti meg őket
A fogorvosi alapellátás megvalósításában is változás történt idén ez elmúlt évekhez képest, ez azonban szerencsére pozitív: A II. sz. körzet ellátását várhatóan vállalkozási formában fogja ellátni dr, Procenko Angéla fogorvosnő, ezzel az évek óta helyettesített körzet véglegesen betöltésre kerülhet, ami a betegellátás szempontjából rendkívül fontos és megnyugtató. Az elszámolás a társult önkormányzatokkal – Karancsalja, Karancsberény és Karancskeszi - naprakész.
A Védőnői szolgálat működtetését 2023. július 1-től átvette a Szent Lázár Vármegyei Kórház. Az infrastrukturális feltételeket az önkormányzatnak kell továbbra is biztosítani, a Kórház ezért bérleti díjat fizet. A bérleti díj fizetése nem mindig zökkenőmentes, de bízunk benne, hogy hamarosan utólérik magukat és nem lesz ezzel sem gond. A lakosság a változásból igazából nem érzékelt semmit, a védőnők személye és az ellátás helye is változatlan az előző évhez képest.
Jól működik a Karancsvölgyi Roma Fiatalokért Egyesület szervezésében a Mazsola Biztos Kezdet Gyermekház, mely fontos feladatot lát el a hátrányos helyzetű gyermekek fejlődése érdekében.
Kulturális élet
A település kulturális életét, közművelődését az utóbbi években három tényező befolyásolta és zökkentette ki a megszokott kerékvágásból: a pandémiás helyzet, a művelődési ház felújítása és az energiaválság.
A vírushelyzet elmúltával egy időben elkészültek a művelődési ház felújítási munkálatai, birtokba tudtuk venni az épületet. Tavaly már élesben próbáltuk ki az energetikai rendszert, természetesen takarékos szemlélettel, ami jól teljesített, mert egy év naptári időszak alatt több volt a napenergia termelésünk, mint az elfogyasztott, fizetős energia.
Az energetikai pályázat nem tartalmazta a belső felújítás költségeit. Ennek fedezésére, illetve tálalókonyha kialakítására, a színpad felújítására több támogatási kérelmet is benyújtottunk, erre még várunk. A bútorzatot egy 3,8 millió Ft-os NKA-s pályázatnak köszönhetően meg tudtuk újítani, a Balassi könyvtár támogatásából pedig egy dobogós, gyermekkönyvtári polcrendszert tudtunk beszerezni.
A könyvtár a Digitális Jólét Program részeként DJP Pontként működik: elektronikus ügyintézésben, digitális eszközök kezelésében nyújtunk segítséget. Szintén a DJP keretében egy KIOSK nevű érintőképernyős géppel gazdagodtunk, melyet szintén a könyvtárteremben helyeztünk el. Ennek segítségével olyan állampolgári, illetve anyakönyvi ügyeket lehet innen helyből elintézni, melyeket eddig csak Salgótarjánban a Kormányablakban lehetett. Pl. személyazonosító igazolvány, vezetői engedély pótlása, jármű forgalomból való kivonása, de folyamatosan tervezik az ügyek számának bővítését.
A korlátozás idejét leszámítva minden évben megemlékeztünk nemzeti ünnepeinkről, a Megyei Búzagyűjtő napot már több alkalommal is Karancslapujtőn rendezték meg. A hagyományőrzés jegyében tojásfát, májusfát díszítettünk, fogadtuk a karancsberényi szüretiseket, szüreti felvonulást rendeztünk. Képviseltük Karancslapujtőt a rimóci viseletes bálban, ahol a Nógrádikum-díjas Lapujtői viseletet öltöttük magunkra. A gyermeknapi programok is nagyon népszerűek voltak. Falunapokat, idősek napját tartottunk. A művelődési házban rendszeresek az egyéb programok is , mint a gerinctorna, hastánc, aerobik, különböző ismeretterjesztő előadások. Nem maradtak el az adventi gyertyagyújtások, szilveszteri bálok.
Az elmúlt rendezvényekről a honlap Képgaléria menüpontjába, illetve a Facebookra Karancslapujtő hivatalos oldalára és a Lapujtői csoportba töltjük fel a fotókat.
A népkonyha, valamint a Vöröskeresztes kenyér- és tejosztás működtetése is itt valósul meg helyileg.
A könyvtár helyén olvasóterem létesült, melyet családi rendezvényekre is lehetséges kibérelni, ezzel igen sokszor élnek is a lakosok.
A civil szervezetekkel kölcsönösen igyekszünk segíteni egymás munkáját a rendezvények szervezésével, önkormányzati rendezvényeken való aktív feladatvállalással.
A legnagyobb mértékben támogatott két szervezet a Sportegyesület és a Polgárőrség, hiszen e két tevékenység támogatása az önkormányzatnak törvényben meghatározott kötelező feladata is.
Ezúton is szeretném megköszönni az együttműködést valamennyi aktív civil szervezetünknek.
Tisztelt Falugyűlés!
Az előzőekben elmondottak alapján megállapítható, vállalásaimnak a képviselő testülettel együtt eleget tettem. Vállalt feladataimat teljesítettem, minden kapcsolatomat maximálisan kihasználva falunk egy fejlődő pályára került és ez a fejlődés folyamatos. Megteremtettük Karancslapujtő jövőjét, településünk térségünk központjává vált. A szomszédos településekkel nagyon jó a kapcsolatunk, sok esetben ülünk össze és egyeztetünk, ha valami közös probléma, vagy megoldandó feladat merül fel. Újra életre keltettük testvértelepülési kapcsolatainkat mind Ragyolc, mind Bastia Umbra településekkel. Köszönöm a képviselő-testület aktív, sokszor kritikus véleménynyilvánítását, együttműködő javaslataikat. Úgy gondolom elmondhatjuk, hogy sikeres ciklus van mögöttünk, a közös munka eredményeként. Lehet kritizálni, de elvitatni nem lehet az eredményeket. Megdupláztuk a falu vagyonát, úgy, hogy hitel igénybevétele nélkül működött községünk minden intézménye még a legnehezebb, legkritikusabb időben is. Köszönöm mindenkinek az elvégzett munkáját. A magam részéről úgy érzem megtettünk mindent azért a képviselő-testülettel és jobbító szándékú polgárainkkal, hogy jó legyen Lapujtőinek lenni!
Karancslapujtő, 2024. május 24.
Baksa Sándor
polgármester